W piątek 22.03.2024r. uczniowie z klasy 4 i 5 wzięli udział w lekcji online przeprowadzonej przez NASK: Cyberprzemoc. Co mogę zrobić i jak reagować? Podczas tych zajęć dowiedzieli się czym jest cyberprzemoc i jakie są jej formy, zastanawiali się na podstawie obejrzanych filmów czym jest hejt i co napędza hejterów. Poznali odczucia osób, które doświadczyły agresji w sieci. Podczas wykonywanych ćwiczeń rozmawiali o roli świadka i obserwatora przemocowych sytuacji w sieci, jak również dowiedzieli się gdzie mogą szukać pomocy jeżeli sami by tego doświadczyli.
Było to ostatnie działanie spośród wielu podjętych przez nas inicjatyw w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2024. Jest to akcja w której co roku nasi uczniowie biorą aktywny udział, ponieważ ma ona na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Uczniowie starszych klas uczestniczyli w wydarzeniu: Digital Wellbeing – jak znaleźć równowagę między online a offline?, którego celem było przybliżenie tematu cyfrowego dobrostanu oraz przedstawienie strategii umożliwiających utrzymanie zdrowej równowagi pomiędzy korzystaniem z urządzeń ekranowych a realnym życiem.
Tematyka bezpieczeństwa w sieci przedstawiana była na gazetkach ściennych, prezentacjach multimedialnych i plakatach przygotowanych przez uczniów, była tematem zarówno lekcji informatyki jak i zajęć z wychowawcami i pedagogiem. Udostępnione zostały również informacji dla rodziców dotyczące „fonoholizmu”.
Myślę, że to bardzo ważna inicjatywa, którą trzeba kontynuować, szczególnie teraz, gdy tak wiele czasu spędzamy przed komputerem i smartfonem, gdy wszyscy żyjemy równolegle w dwóch światach: online i offline, gdyż przyczynia się ona do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa młodych użytkowników internetu.
Opracowała: Magdalena Latała