Istotną funkcję w nauczaniu chemii jako przedmiotu przyrodniczego pełni eksperyment chemiczny. Umożliwia on rozwijanie aktywności uczniów i kształtowanie samodzielności w działaniu. Dzięki samodzielnemu wykonywaniu doświadczeń lub ich aktywnej obserwacji, uczniowie poznają metody badawcze oraz sposoby opisu i prezentacji wyników. W nauczaniu chemii w szkole podstawowej istotne jest, aby wygospodarować czas na przeprowadzanie prostych i bezpiecznych doświadczeń chemicznych.
Co to są mieszaniny i jakie są ich rodzaje? Jakie są sposoby rozdzielania mieszanin na składniki? Od czego zależy wybór metody rozdzielania mieszaniny na składniki? Na te i inne pytania uczniowie klasy VII Publicznej Szkoły Podstawowej im. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dąbrowie znaleźli odpowiedź podczas eksperymentalnej lekcji chemii.
Na lekcji omówiono metody rozdziału mieszanin takie jak: filtracja, sączenie, dekantacja, działanie magnesem, rozdział za pomocą rozdzielacza, destylacja i krystalizacja. Uczniowie samodzielnie przygotowywali różne mieszaniny, a następnie je rozdzielali. Swoje działania uwieczniali wykonując zdjęcia z wykorzystaniem aparatu fotograficznego z programu Laboratoria Przyszłości.
Lekcje z wykorzystaniem metody eksperymentu należą do metod aktywizujących, czyli najlepszego sposobu przekazywania wiedzy. Dzieci uczą się samodzielnie myśleć, wykonywać polecenia, zapisywać obserwacje i wyciągać wnioski. Lekcje są prowadzone w sposób ciekawy, twórczy i angażujący uczniów.
Opracowanie: Renata Radecka